Wernisaż Jadwigi Marii Jarosiewicz w krośnieńskim BWA

| Polska

W krośnieńskiej Galerii Sztuki BWA odbył się wernisaż wystawy Jadwigi Marii Jarosiewicz – Między malarstwem, a teatrem. Na wernisaż przybyło wielu gości, min. przyjaciele ze szkoły artystki, absolwenci Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, osoby publiczne reprezentujące Wydział Kultury w Krośnie, rodzina oraz koneserzy sztuki. Wernisaż rozpoczaął się koncertem dwóch młodych skrzypaczek. Tym samym uświetnił tę wspaniałą uroczystość.

Jadwiga Maria Jarosiewicz urodziła się w Przemyślu. Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Czesława Rzepińskiego oraz Podyplomowe Studium Scenografii pod kierunkiem prof. Andrzeja Kreutza Majewskiego.

Jako scenograf zadebiutowała już w czasie studiów projektując scenografie i kostiumy do opery „Wolny Strzelec” C. M. Webera w Operze Krakowskiej w reżyserii Małgorzaty Dziewulskiej. Od tamtego czasu zrealizowała blisko 100 premier, głównie w teatrach operowych w Polsce i za granicą. Wiele projektów przygotowała dla Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie m.in. do „Halki”, „Śpiewnika domowego” St. Moniuszki w reżyserii Marii Foltyn, a także baletu „Bajadera” w choreografii Natalii Makarovej. Intensywne związki z teatrem nigdy nie przeszkodziły jej uczestniczyć w życiu plastycznym. Wiodącym tematem jej malarstwa jest człowiek a szczególnie portret. Swoje prace malarskie i scenograficzne prezentowała na około 50 wystawach indywidualnych, a także zbiorowych. Uczestniczy także w wielu ważnych aukcjach o charakterze charytatywnym jak „Bliźniemu swemu” na rzecz Towarzystwa im. Św. Brata Alberta, aukcji „Pro Bono”, „Aukcji Wielkiego Serca” czy Rotary Clubu w Krakowie. W najbliższym czasie weźmie udział w aukcji na rzecz pisarki Urszuli Kozłowskiej w Przemyślu, podczas koncertu Elizy Anny Niemczyckiej w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki Zamek.

Jadwiga Maria Jarosiewicz  ma swój własny rozpoznawalny styl malarski. Autentyczność i indywidualne spojrzenie na rzeczywistość, nie pozwala przejść obojętnie obok jej twórczości. Głównym tematem jej malarstwa jest człowiek, często autoportret artystki w pracowni w towarzystwie ukochanych psów. Rzeczywistość kreowana przez malarkę ma poetycki i nastrojowy wymiar. Obrazy malarki są jak podróż w głąb duszy, gdyż dokładnie analizuje portretowane osoby. Emocje porażają bliskością, a nagość w jej interpretacji jest subtelna i zmysłowa.

Jest wspaniałą kolorystką, pociągnięcia jej pędzla są zdecydowane, ekspresyjne i pewne, a barwy na obrazach stapiają się ze sobą i wybijają mocniejszym światłem. Do malarstwa podchodzi spontanicznie i emocjonowanie z ogromną wrażliwością, którą możemy dostrzec w jej twórczości.

Prace artystki znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i na świecie. Wystawa  w Galerii Sztuki BWA w Krośnie czynna jest do 6 października 2017 r.

Artystka zaufała portalowi TravelsArts, jej obrazy prezentowane są w naszej wirtualnej galerii sztuki, w której można nie tylko podziwiać jej dzieła, ale również dokonać ich zakupu.

Tekst i zdjęcia: Iwona Turowska

 

Poznaj także: