Księżycowy krajobraz i widoki z filmów fantastycznych to Lanzarote, wyspa pochodzenia wulkanicznego, pokryta wulkanami, kraterami i polami lawy. Należy do Hiszpanii, a stolicą wyspy jest Arrecife. W 1993 r. UNESCO uznało całą wyspę za Rezerwat Biosfery, nigdy nie rozwijał się tutaj żaden przemysł. la-geria-2016-180Jest czwartą co do wielkości z Wysp Kanaryjskich, jej długość to 70 km, szerokość 20 km. Zwiedzając ją w ciągu 14 dni, wypożyczonym samochodem przejechaliśmy 5 tyś. km. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w XIX wieku i w tym miejscu utworzono park narodowy Timanfaya nazywany Górami Ognia. Symbolem parku jest diabeł z czerwonymi widłami. Do dnia dzisiejszego ok. 10 cm pod powierzchnią ziemi temperatura dochodzi do 100 °C. Co kilka minut organizowane są pokazy polegające na wrzucaniu do dołów w ziemi suchych gałęzi, które natychmiast się zapalają, a także do szczeliny w ziemi wlewana jest woda, która natychmiast się gotuje i wybucha na kształt gejzera.

wyspa-lanzaroteW przeszklonej restauracji El Diablo serwowane są dania z grilla pieczone ciepłem wulkanicznym. Dojazd do Góry Ognia to niesamowite przeżycie, ok 30 km drogi asfaltowej przecinającej pola lawy, które robią niesamowite wrażenie, wszystko jest czarne, a z fragmentów lawy poukładane są murki ochraniające szczepy winorośli. Region ten słynie z produkcji najlepszych win na wyspie. Możecie tu odwiedzać liczne winnice kosztując lokalnych wyrobów.

Wyjątkową postacią był architekt urodzony na wyspie Cesar Manrique.
Zaprojektował  całą wyspę według własnych pomysłów i zostawił po sobie wiele nietuzinkowych dzieł. Zaadoptował wulkaniczne groty na sale koncertowe. ,”Jameos del Agua”, to niewielka sala koncertowa, która ma prawdopodobnie najlepsza akustykę na świecie. Dlatego sławni muzycy dokonują tu nagrań. Najsłynniejsza na wyspie jaskinia składa się z 3 części. Miejsce to było pierwszym dziełem Manrique,  stworzył tu Centrum Kultury, Sztuki i Turystyki Lanzarote.lanzarote-2016-227

Dom i ogród artysty w lawie wulkanicznej, w którym obecnie znajduje się Fundacja Cesar Manrique, jest niezwykłym dziełem, które warto i trzeba obejrzeć. To dzięki niemu wszystkie domy na wyspie pomalowane są na kolor biały, poszczególne dzielnice różnią się kolorem futryn (niebieski, zielony, czerwony, czarny). Białe wioski i miasteczka kontrastują z brunatnymi skałami, co daje niesamowity efekt.

Ciekawym miejscem, które warto odwiedzić jest miasteczko Puerto del Carmen, w którym znajduje się ponad 200 restauracji i duży ogród zoologiczny Rancho Texas. Warto tu spędzić cały dzień wśród niesamowitych zwierząt i atrakcji takich, jak pokazy fok i papug, a także pokaz tresowanych orłów i największych ptaków na świecie.lanzarote-2016-341

Polecam spacery o wschodzie słońca po dziewiczych plażach, zatrzymaj się na chwilę i pooddychaj spokojem, poczujesz się jak gdybyś poleciał na księżyc, jest to miejsce jakiego nigdy sobie nie wyobrażałeś.

Los Hervideros – miejsce, w którym lawa spotkała się z oceanem. Z tego połączenia powstał piękny fragment stromego i poszarpanego wybrzeża.

El Golfo – zielone jeziorko Charcos de los Clicos kontrastuje z brunatnymi skałami wulkanicznymi i czarną żwirową plażą. Podobno jest bardzo zasolone, a duża ilość siarki zmieniła jego kolor na zielony.

Poznaj także: