Maria Piśko – Ceramika

| Polska

 

Maria Piśko jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uzyskała dyplom na wydziale Studium Projektowania Form Ceramiki i Szkła. Uprawia grafikę, rysunek, ceramikę i tkaninę.

Jest emerytowaną nauczycielką Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu, uczyła młodzież ceramiki, technik graficznych, podstaw projektowania, wyrobów unikatowych itp.

W 2013 przyjęła odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2015r. została Honorowym Członkiem Związku Ceramików Polskich. Była również recenzentką w Centrum Edukacji Artystycznej nowych podstaw programowych przedmiotu „ceramika” dla średnich szkół artystycznych.

Bierze aktywny udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych oraz plenerach ceramicznych w Nowym Wiśniczu, Zdunach i Cieszynie organizowanych przez Instytut Sztuki Uniwersytetu Śląskiego.

Wystawiała swoje prace z  grupą twórców „Złota Linia”. Kolejną zbiorową wystawą była wystawa w Galerii Głównej u Attavantich pt.„Reminiscencje 2011”, a następnie w Rudniku n/Sanem, w Centrum Wikliniarstwa.

W maju 2012r. wraz z grupą „Złota Linia” uczestniczyła w majówce w Centrum Promocji Kultury Praga– Południe w Warszawie, następnie 16 czerwca, podczas 8 Warszawskich Spotkań Ceramicznych, udostępnia ceramiczne prace w wystawie „Na Wodzie”…

Kolejnym Plenerem był „Ceramiczne Dialogi Cieszyn 2012” w Pracowni Ceramiki Instytutu Sztuki UŚ.

Chętnie prowadzi warsztaty ceramiczne z dziećmi i młodzieżą z ceramiki lub z wykorzystaniem innych artystycznych technik, np. filcowania.

Warsztaty „Lepić każdy może” w Jarosławiu i budowa pieca papierowego na terenie Gminnego Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji w Radawie, na zaproszenie Urzędu Miejskiego i CKiP w Jarosławiu, były dla niej niezwykłym sprawdzianem i doświadczeniem.

Motto Marii Piśko: ”Ceramika jest moim Królestwem. Młodzież moim życiem. A jeszcze do tego mam Rodzinę…”

Poznaj także: