Maria Makar – Malarstwo

| Polska

Maria Makar mieszka i tworzy w Przemyślu. Szczególną sympatią darzy motywy roślinne, martwą naturę i krajobrazy – to one zazwyczaj stają się bohaterami jej obrazów.
Jej pierwsze zetknięcie z malarstwem spowodowane ciekawością miało miejsce w 1989 roku, namalowała wtedy pejzaż zimowy, który darzy ogromnym sentymentem i wisi w jej pokoju. Podczas pierwszych prób malowania zaskoczył ją nie tylko efekt finalny, ale radość, jaka towarzyszyła jej przy tworzeniu. Skupiła się wtedy wyłącznie na malowaniu miniatur, tworzyła obrazki maksymalne 10×10, jednak praca i sprawy prywatne na wiele lat zmusiły ją do zaprzestania tego zajęcia.
Po latach pasja i chęć tworzenia szczęśliwie doprowadziła ją do Klubu Plastyka Nieprofesjonalnego w Centrum Kulturalnym w Przemyślu, w którym od 2007 roku zaczęła ponownie tworzyć. Z ogromną radością wzięła pędzel do ręki, a następnie suchy pastel i zaczęła tworzyć. Inspiracje najczęściej znajduje w swoim ogrodzie i otoczeniu domu. Malarstwo Marii Makar w przepiękny sposób podkreśla piękno małych rzeczy, które towarzyszą nam każdego dnia.
Swoje obrazy wystawiała w Przemyślu i Jarosławiu oraz brała udział w wielu wystawach zbiorowych m.in. w Horyńcu-Zdroju, Dubiecku i Rzeszowie. Niektóre jej pastele są tak realistyczne, że chciało by ssie sięgnąć po namalowany kwiat, lub strącić krople rosy z pajęczyny.

Poznaj także: