Helena Płoszaj-Wodnicka – Malarstwo

Urodziła się w Tomaszowie Lubelskim w 1944 r. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych ukończyła w Zamościu. Ukończyła studia artystyczne w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby i Grafiki, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Grafiki w 1971 r.

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Była nauczycielem w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz na Wydziale Plastyki Studium Nauczycielskiego w Przemyślu gdzie uczyła przedmiotów plastycznych. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem, a jej ulubiona technika jest pastel.

Ma w swoim dorobku trzynaście wystaw indywidualnych i udział w blisko 100 wystawach zbiorowych, na których uzyskała 18 nagród i wyróżnień, oraz nagrodę Prezydenta Miasta Przemyśla.

W swojej sztuce mierzy się zarówno z życiowymi, jak i artystycznymi schematami. Sięga tematów nasyconych dobrem i pięknem, min. macierzyństwa, rodziny i motywom Madonny. Poświęciła im całe cykle. W jej interpretacji często piękno zmienia się w dramat, a piękno formy w brzydotę. Ucieleśnia związane z każdym z nich negatywne emocje, obsesje i lęki.

Jej pejzaże emanują pięknem barwnych plam, które artystka nakłada ze spontaniczną lekkością, wibrują na prześwitującej, białej lub barwnej płaszczyźnie, tworząc sugestywne, krajobrazowe przestrzenie.

Poznaj także: