Nalan Avhan – Malowanie na wodzie (EBRU)

| Polska | Turcja

 

Mgr Nalan Avhan urodziła się i swoją młodość spędziła w Turcji. Doktoryzowała się w Polsce na Uniwesytecie Rzeszowskim,
obecnie jest pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie jej tematykę badawczą stanowią: stosunki turecko-polskie w XIX w., Polacy w Turcji, tureckie
rękodzieło artystyczne, fotografika, kino tureckie, turecka muzyka ludowa. Od 1982 roku pracowała w charakterze tłumacza jezyka tureckiego dla prywatnych firm, straży granicznej, policji oraz sądu.

W latach 2004-2010 pracowała jako kierownik Działu Etnografii w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. W ramach tego stanowiska przygotowała i zorganizowała wiele wystaw oraz imprez muzealnych, brała udział w konferencjach, a także jest autorem wielu publikacji związanych z Turcją i nie tylko.

Od 2010 roku z przerwami Nalan Avhan zajmuje się malowaniem na wodzie, tzw. techniką Ebru, które wykonuje z wielkim zamiłowaniem i entuzjazmem. Jak sama przyznaje, kto raz zaczął z Ebru, nie potrafi z tym skończyć, bo jest to coś wspaniałego i intrygującego. Nalan kocha swoją pasję i traktuje ją jak swego rodzaju medytację, oderwanie od codzienności, przebywanie we własnym wspaniałym świecie.

Sztuka Ebru jest bardzo starą metodą malarstwa polegającą na odpowiednim nanoszeniu farby na powierzchnię wody przygotowaną w odpowiednim naczyniu połączoną z substancją zagęszczającą. Następnie gotowy wzór przenoszony jest na odpowiedni papier do farb wodnych. Jest to pracochłonna technika malowania i nigdy nie wiadomo, jak będzie wyglądał efekt końcowy. Wszystkie składniki są naturalne, dlatego dzieła stworzone metodą Ebru zachowują swoja strukturę oraz kolory przez setki lat.

Poznaj także: