Alicja Szajda

Alicja Szajda urodziła się i mieszka w Przemyślu. Od dzieciństwa interesowała się sztuką i jest blisko z nią związana. Charakteryzuje ją duża pogoda ducha, ciekawość, otwartość i niezwykła wrażliwość, a zarazem determinacja.
Ukończyła Historię Sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II
w Lublinie gdzie zdobyła szeroką wiedzę na temat historii sztuki, stylów w architekturze i malarstwie. Skłoniło ją to do pracy twórczej i pierwszej wystawy podczas studiów, jaką były kolaże abstrakcyjne. Nie bała się nowatorskich form, które wykraczały poza ustalone ramy.
Od tamtego czasu stale poszukuje nowych inspiracji w uliczkach swojego miasta, kwiatach, twórczości różnych artystów i ciekawych ludziach. Tematy czerpie z rzeczywistości, interpretuje je po swojemu i przekształca zgodnie z własną estetyką i wrażliwością.
W 2010 roku zainspirował ją Alfons Karpiński i to zaowocowało cyklem prac, które przedstawiła na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Przemyślu pt. „Mój Karpiński”
W Krasiczynie w 2011 roku prezentowała swoje malarstwo w galerii ARP
W 2011 roku w pubie „Skrytka” w Przemyślu miała wystawę pt.„Klimtowskie fanaberie”, do tego cyklu, pracy w zupełnie innym stylu, zainspirował ją pobyt w Wiedniu na wystawie malarstwa Gustava Klimta i zgłębianiu wiedzy na temat tego artysty.
W roku 2013 miała również wystawę malarstwa zatytułowaną ” Kiedy znów zakwitną białe bzy” w rzeszowskiej galerii „Dessa”
Wspomnienia z Ostendy i Knokke-Heist (Belgia) to seria obrazów zainspirowanych podróżami.
Również portrety są dla niej ciekawym wyzwaniem.
Prace Alicji Szajdy można stale podziwiać na wystawie stałej w Hotelu Accademia, wiele obrazów znajduje się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Poznaj także: