Malarstwo Jadwiga Maria Jarosiewicz & ceramika Maria Piśko

Zapraszamy na relację filmowa z dwóch wystaw malarstwa Jadwigi Marii Jarosiewicz, które odbyły się na Podkarpaciu. Artystka urodziła się w Przemyślu. Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Czesława Rzepińskiego oraz Podyplomowe Studium Scenografii pod kierunkiem prof. Andrzeja Kreutza Majewskiego.

W Galerii ICN Polfa Rzeszów odbył się wernisaż wystawy przygotowany przez Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zatytułowana była „Codzienne malowanie”, było to blisko 30 prac olejnych, głownie portrety i bardzo szczególne autoportrety.

Druga wystawa odbyła się w mieście gdzie Jadwigi Marii Jarosiewicz rozpoczęła swoją edukację artystyczna w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu w  Galerii Głównej u Attavantich. Tytuł wystawy to ,,Między malarstwem a teatrem” Ta wystawa była wyjątkowa gdyż  towarzyszyły jej rzeźby ceramiczne Marii Piśko, która również jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uzyskała dyplom na wydziale Studium Projektowania Form Ceramiki i Szkła. Uprawia grafikę, rysunek, ceramikę i tkaninę.

Na wernisażach było wielu gości, min. przyjaciele ze szkoły, absolwenci Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, osoby publiczne, rodzina artystek oraz koneserzy sztuki.

Jadwiga Maria Jarosiewicz  ma swój własny rozpoznawalny styl malarski. Autentyczność i indywidualne spojrzenie na rzeczywistość, nie pozwala przejść obojętnie obok jej twórczości. Głównym tematem jej malarstwa jest człowiek, często autoportret artystki w pracowni w towarzystwie ukochanych psów. Rzeczywistość kreowana przez malarkę ma poetycki i nastrojowy wymiar. Obrazy malarki są jak podróż w głąb duszy, gdyż dokładnie analizuje portretowane osoby. Emocje porażają bliskością, a nagość w jej interpretacji jest subtelna i zmysłowa.

Jest wspaniałą kolorystką, pociągnięcia jej pędzla są zdecydowane, ekspresyjne i pewne, a barwy na obrazach stapiają się ze sobą i wybijają mocniejszym światłem. Do malarstwa podchodzi spontanicznie i emocjonowanie z ogromną wrażliwością, którą możemy dostrzec w jej twórczości.

Artystki Jadwiga Maria Jarosiewicz oraz Maria Piśko  zaufały portalowi TravelsArts, zarówno obrazy jaki rzeźby ceramiczne artystek są umieszczone w wirtualnej galerii sztuki, w której można nie tylko je podziwiać, ale również dokonać ich zakupu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poznaj także: