Jadwiga Maria Jarosiewicz – Malarstwo i scenografia

| Polska

 

Jadwiga Maria Jarosiewicz – malarka i scenografka, znalazła swój własny rozpoznawalny styl malarski. Autentyczność i indywidualne spojrzenie na rzeczywistość, nie pozwala przejść obojętnie obok jej twórczości. Głównym tematem jej malarstwa jest człowiek, często autoportret artystki w pracowni w towarzystwie ukochanych psów. Rzeczywistość kreowana przez malarkę ma poetycki i nastrojowy wymiar.

Obrazy malarki są jak podróż w głąb duszy, gdyż dokładnie analizuje portretowane osoby. Emocje porażają bliskością, a nagość w jej interpretacji jest subtelna i zmysłowa.

Jest wspaniałą kolorystką, pociągnięcia jej pędzla są zdecydowane, ekspresyjne i pewne, a barwy na obrazach stapiają się ze sobą i wybijają mocniejszym światłem. Do malarstwa podchodzi spontanicznie i emocjonowanie z ogromną wrażliwością, którą możemy dostrzec w jej twórczości.

Jadwiga Maria Jarosiewicz urodziła się w Przemyślu, mieszkała w Jarosławiu , jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni wybitnego malarza kolorysty profesora Czesława Rzepińskiego oraz Podyplomowe Studium Scenografii pod kierunkiem prof. Andrzeja Kreutza Majewskiego.

Od wielu lat odnosi sukcesy jako scenograf, jej prace są nagradzane brawami publiczności i uznaniem krytyki. Zadebiutowała już w czasie studiów projektując scenografię i kostiumy do opery „Wolny Strzelec” C.M Webera w Operze Krakowskiej w reżyserii Małgorzaty Dziewulskiej. Od tamtego czasu zrealizowała ponad 80 premier głownie w teatrach operowych w Polsce, a także w Niemczech, Anglii, Japonii, Chinach i na Kubie. Wiele projektów przygotowała dla Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie m. in. La Sylfide, La Ventana – A. Bournovilla – chor. Kirsten Ralov  Śpiąca Królewna – P. Czajkowski – chór Piotr Gusiew, a także do „Halki”, „Śpiewnika domowego” St. Moniuszki w reżyserii Marii Foltyn i ostatnio „Bajadera” w choreografii Natalii Makarovej.

Jednak najważniejsze jest dla niej malarstwo.

Ważnym źródłem malarskich i teatralnych inspiracji jest dla artystki muzyka poważna, dawna i współczesna, zawsze pracuje przy muzyce ze słuchawkami na uszach.

Miejscem gdzie chętnie powraca jest rodzinne Podkarpacie, coroczny plener w Boguchwale a także Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu i „Kromer – Festiwal” w Bieczu. Uczestniczy w wystawach Podkarpackiej Zachęty. Tutaj ma rodzinne groby i przyjaciół jeszcze z czasów szkolnych, a także licznych fanów swojej twórczości.

Jadwiga Maria Jarosiewicz od lat uczestniczy w wielu ważnych aukcjach i wystawach o charakterze charytatywnym jak „Bliźniemu swemu” na rzecz Towarzystwa im. Św. Brata Alberta, aukcji „Aperio” w Poznaniu „Aukcji Wielkiego Serca” w Krakowie, podkarpackiego Hospicjum dla dzieci, czy aukcji na rzecz BUW–Warszawa.

Swoje prace malarskie i scenograficzne prezentowała na około 50 wystawach indywidualnych, a także zbiorowych w kraju i za granicą. Jej obrazy znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i na świecie.

Mieszka i pracuje w Warszawie.

Poznaj także: