Ca’ Granda Winnica

| Włochy | Jezioro Garda

 

Winnica rodziny Giuseppe Leali i syna Antonio to niesamowite i magiczne miejsce w miejscowości Raffa nad Jeziorem Garda we Włoszech. Giuseppe jest bardzo charyzmatycznym i ciekawie opowiadającym właścicielem winnicy, a tym samym potomkiem rodziny Leali, która przybyła do miejscowości Raffa w 1100 roku i założyła tutaj wielki dom (czyli casa grande), a w roku 1398 winnice oraz gospodarstwo.

Stary solidny dom z wielopokoleniową tradycją uprawy winorośli i produkcji wina. Tradycja to słowo, które nasuwa mi się wciąż, kiedy przypominam sobie tę wielką willę pełną starych pięknych antycznych mebli, wspomnień kilku stuleci, jednak przede wszystkim ciepłych jej właścicieli, ludzi, którzy otworzyli przed nami własny kawałek świata, pokazując nam swoje prywatne królestwo. Z pasją opowiadali nam o poszczególnych meblach, a także przodkach. Syn Antonio, który jest mistrzem fortepianu z czasem przejmie prowadzenie winnicy, bo fascynacja winem jest u nich rodzinna.

Giuseppe jest największym entuzjastą wina, jakiego do tej pory spotkałam, o swoich winach oraz ich produkcji opowiada chętnie i bardzo emocjonująco. Niesamowicie ważnym aspektem jest dla niego, aby wino zostało jak najbardziej naturalne, dba o to, aby używać jedynie odpowiednich winogron najwyższej
jakości i cały proces produkcji odbywa się bardzo starannie. Wino zanim trafi do butelki i zostanie zakorkowane, jest filtrowane trzykrotnie.

W winnicy Ca’ Granda powstaje osiem różnych win, specjalnością jest wino czerwone typu gropello oraz tzw. chiaretto (to ma kolor różowy, lecz nie jest to wino typu rosè). Są to wina typowe dla tego regionu Włoch. W 2013 roku Garda Classico Chiaretto D.o.c. zajęło pierwsze miejsce na konkursie w Chinach jako najlepsze wino do ryby, wypierając ponad 550 innych winnic z całego świata, które do konkursu wystawiły minimum 2-3 swoje wina. Degustowaliśmy i jest po prostu wyborne. Ja jestem smakoszem win czerwonych, dlatego zauroczona jestem winem Garda Classico Rosso Ca’ Granda D.o.c. (riserva). Po prostu cudowny wyrazisty, wspaniły bukiet i aromat.

Poznaj także: