Grzegorz Kijanka – Grafik, rysownik

| Polska

 

Grafik, artysta-rysownik, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych, specjalizacja grafika projektowa. W 2009 roku obronił dyplom w pracowni prof. Tadeusza Nuckowskiego.

Projektuje nowoczesną grafikę dla firm oraz klientów indywidualnych. Zajmuje się realizacją projektów na potrzeby internetu, materiałów reklamowych, poligrafii, identyfikacji wizualnych, ilustracji, infografiki.

Charakterystycznymi dla Grzegorza środkami wyrazu są deformacje kształtów, ekspresyjne kolory z przewagą koloru błękitnego, żółtego, czerwonego, czarnego oraz zestawienia urastające do rangi symboli – elementów rzeczywistości. Skłania się, by cechowała go swoboda w doborze technik twórczych. Uważa, że prace których jest autorem wymagają dłuższej analizy.

W każdym obrazie pojawiają się nowe i inne od poprzednich, nakładające się i współprcujące ze sobą twory, akcentowane wyrafinowaną linią. Stosuje absurdalne zestawienia segmentów o przeciwstawnym znaczeniu z ostro wchodzącą kreską.

W swoich pracach Grzegorz Kijanka odwołuje się do takich artystów jak Salvador Dali, Max Ernst, Gustave Dore, Witkacy, Jan Marcin Szancer, Władysław Hasior, Stanisław Szukalski, Marian Kruczek.

Prace Grzegorza Kijanki są ekspresyjnym notowaniem stanów emocjonalnych, opowieścią o ludzkim trwaniu na Ziemi, przemyśleniami dotyczącymi relacji między ciałem – tym co materialne, nietrwałe, zanikające – a duchem. Realne obserwacje świata odnajdują oddźwięk w wyobraźni artysty skupionej na tematyce egzystencjalnej.

W pracach tego autora znajdziemy odwołanie do surrealistycznej twórczości Jana Svankmajera. Łączy go z tym artystą świat wewnętrzny: specyficzne poczucie humoru połączone z gorzką ironią, zmuszającą do refleksji o kruchości i przemijalności ludzkiego trwania.”
(Aleksandra Stępniak o wystawie „Analiza jaźni” 2014 rok)

Poznaj także: