Barcelona

| Hiszpania | Barcelona

 

Do Barcelony przypłynęliśmy statkiem wycieczkowym, więc pierwsze, co zobaczyłam to port morski i niezwykły widok miasta. Port w Barcelonie jest ogromny i dzieli się na stary,  przeładunkowy i komercyjny. Stary Port znajduje się niedaleko centrum miasta. Pierwszą rzeczą, która rzuciła mi się w oczy był ogromny pomnik Krzysztofa Kolumba. Następnie przeszliśmy do słynnej ulicy La Rambla, alei najbardziej znanej w Barcelonie. Wzdłuż ulicy rosną palmy, znajduje się mnóstwo sklepików z pamiątkami, bary, cukiernie, a na chodnikach siedzą  artyści: muzycy, malarze, rysownicy, aktorzy oraz mimy – żywe pomniki z ludzi. W tym miejscu poczułam wspaniałą atmosferę, tysiące turystów przechodziło obok siebie i z daleka wyglądało to, jakby unosili się  niczym fale.

Po wizycie w jednym z barów, gdzie małą przekąską było tapas z owocami morza, spacerkiem doszliśmy do niezwykłej Katedry św. Eulalii w stylu  gotyckim. W jej wnętrzu znajduje się specjalne grodzone miejsce niczym ogród i staw, gdzie mieszkają  gęsi. Niezwykły widoki i dźwięki gęgania 13 gęsi wprawiło mnie w osłupienie. Legenda głosi, że dopóki gęsi będą mieszkały w  tym miejscu, Barcelona nie zginie.

Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić jest Park Guell, słynne ogrody Gaudiego. Park wyróżniają ciekawe elementy architektoniczne i charakterystyczne mozaiki, które są jednym z symboli Barcelony. Jest to bardzo przyjemne miejsce, które robi wrażenie już na samą myśl, że w jednym z tych wyjątkowych budynków na terenie ogrodu mieszkał Gaudi, obserwował naturę, zwierzęta rośliny i chodził tymi alejkami. Niestety nie udało mu się skończyć parku ze względu na prace przy Sagrada Familia.

Największe wrażenie i niesamowite emocje, po prostu zamarłam, a łzy płynęły mi po policzkach, kiedy wyszłam z samochodu przed wejściem głównym Przebłagalnej Świątyni Świętej Rodziny – Sagrada Familia, symbolu Barcelony. Wyobrażałam sobie, co zobaczę, uczyłam się o niej na lekcjach historii sztuki, oglądałam zdjęcia i szkice. Nigdy w życiu się tak nie czułam, architektura jeszcze nigdy nie zrobiła na mnie takiego wrażenia. Widok tej niesamowitej świątyni jest nieporównywalny do żadnego innego obiektu na świecie, który widziałam.

Świątynia ma trzy fasady – Męki Pańskiej, Bożego Narodzenia i fasadę Chwały. Dwie pierwsze, Bożego Narodzenia i Męki Pańskiej są ukończone, trzecia pozostaje w budowie, a właściwie cała jest wielkim placem budowy. Po ukończeniu budowy najwyższe wieże kościoła mają mierzyć 172 metry, co sprawi, że Sagrada zostanie najwyższą świątynią na świecie. Obecnie Sagrada Familia posiada 8 wież, a docelowo ma ich powstać aż 18. Mają one symbolizować Jezusa, Maryję, 12 apostołów oraz 4 ewangelistów.

W krypcie Sagrada Familia znajduje się  grób Antonio Gaudiego, bogato ilustrowana historia świątyni oraz muzeum. Artysta nadał bazylice oryginalne i fantazyjne kształty, przepiękne rzeźbienia, niezwykłe witraże, kolorowe mozaiki, motywy roślinne i zwierzęce, które są misternie wykonane z niezwykłą precyzją i lekkością.

Końca budowy jeszcze nie widać, jednak została już wpisana na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Poznaj także: