Stanisław Motyka – Malarstwo i Rzeźba

| Polska

 

Urodziłem się 10 maja 1967 roku w Przeworsku. Pasję sztuką rozbudził we mnie nauczyciel szkoły podstawowej w Siennowie – Marian Posiak. Ukończyłem Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu i Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Byłem uczniem profesorów Mariana Koniecznego, Stefana Borzęckiego, Józefa Sękowskiego, Czesława Dźwigaja i Bogusza Salwińskiego. Dyplom pt. ”Kapliczki” obroniłem w roku 1994 z wynikiem bardzo dobrym. Obrona dyplomu była połączona z wystawą w krakowskim Pałacu Sztuki. „Sztuka dobyta z najpospolitszej rzeczywistości istnieje, a jej dziedzina jest być może największa” – to motto mojej pracy dyplomowej, w której do rangi dzieł sztuki podnosiłem przedmioty tak codzienne, jak butelki, ziemniaki, chleb, gniazda, latawce. W latach 1989 – 1991 odbyłem staż w pracowni Michaiła Szemiakina, rosyjskiego artysty, który tworzy w Stanach Zjednoczonych. W roku 2010 ukończyłem kurs dla menadżerów kultury organizowany przez Narodowe Centrum Kultury i Association Marcel Hicter pour la Democratie Culturelle. W 1997 roku osiadłem w Kamieniu Pomorskim, gdzie realizuję rzeźby i formy przestrzenne, zajmowałem się także rekonstrukcją detali architektonicznych.

Uczestniczyłem min. w wystawach „Porvoo obrazy miasta” w fińskim Porvoo (2010) i w wystawie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2012). Tworzę rzeźby i formy przestrzenne: rzeźby dla Uzdrowiska w Świnoujściu i Wolińskiego Parku Narodowego, krzyż poświęcony ofiarom pożaru w budynku socjalnym w Kamieniu Pomorskim, projekt rzeźby przedstawiającej Zbigniewa Religę dla Kalisza Pomorskiego, projekt rzeźby przedstawiającej kompozytora Feliksa Nowowiejskiego dla Uzdrowiska Świnoujście, popiersie Stanisława Moniuszki dla Filharmonii Koszalińskiej, popiersie Tadeusza Mazowieckiego. W 2014 roku zająłem trzecie miejsce w konkursie na rzeźbę upamiętniającą kapitana Ludomira Mączkę.

Wykonuję również medale i statuetki okolicznościowe, min: medal z okazji 40 lecia Wolińskiego Parku Narodowego, medale dla zwycięzców regat w żeglarskiej klasie Optimist w ramach Mistrzostw Europy. Równolegle do pracy twórczej zajmuję się edukacją kulturalną. Byłem nauczycielem w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego i Gimnazjum Publicznym im. Noblistów Polskich w Kamieniu Pomorskim, od 2012 do 2015 roku uczyłem rzeźby w Liceum Plastycznym w Gryficach. Stworzyłem Otwartą Pracownię Plastyczną, w której prowadzę zajęcia rzeźbiarskie. Byłem jednym z inicjatorów powołania do życia Kamieńskiego Domu Kultury, a od 2009 roku jestem jego dyrektorem. Współtworzę Zachodniopomorskie Forum Kultury – sieć domów kultury. Od roku 2011 do 2014 byłem radnym Rady Powiatu w Kamieniu Pomorskim i jej wiceprzewodniczącym. Moja żona Dorota Jędrzejewska-Motyka jest architektem wnętrz i pedagogiem. Mamy dwójkę dzieci: syna Antoniego i córkę Zosię.

Poznaj także: